Psikolog16 Danışma Merkezi farklı yaş gruplarından bireylere, ailelere ve çiftlere psikolojik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.  Psikolojik destek almak hayatınızın bazı dönemlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz doğal bir ihtiyaçtır. Psikologlarımız eşliğinde sorunlarınızın çözümüne yardım alabilir, kendinizi ve ailenizi geliştirebilirsiniz. Merkezimizde yapılan görüşmelerde danışanlarımıza ait özel bilgiler Gizlilik Prensibimiz gereği korumamız altındadır. Amacımız bilimsel ilkeler ışığında çocuk, ergen, yetişkin, çift ve ailelere etkinliği kanıtlanmış psikolojik hizmetler sunmaktır.

Psikoterapi nedir?

Psikoterapi gerekli psikoterapi eğitimlerini almış bir uzman eşliğinde kendinizle ve dünyayla ilgili düşüncelerinizi, duygularınızı farketmek ve bu inançlarınızın ve hislerinizin sizi nasıl yönlendirdiğini keşfetme sürecidir. Bu süreç boyunca psikolog ve danışan arasında kurulan ilişki, danışanın kendiyle ilgili bilgiler edinmesi ve istediği değişimleri güvenle göstermesi için motive edicidir. Psikolog eleştirmez ve öğüt vermez; danışanın kendini keşfetme sürecinde çeşitli teknikler ile ona bir rehber ve yol arkadaşı olur. Amerikan Psikologlar Birliği’nin tanımına göre de psikoterapi bireysel, grup ve çift/ailelere uygulanan, danışan şikayetlerinin düşürülmesi ve kişiliğinin değişmesini, muhtemel gelecek sorunlarını önlemesine, yaşam kalitesini artırmasına, danışanların iş/okul ve ilişkilerine uyumlu hale gelmesini desteklemeye,  danışanların sağlıklı yaşam tercihleri yapma olasılığını artırmaya ve danışan ve psikolog arasında kararlaştırılmış çeşitli hedeflere ulaşmaya fırsat sağlayan uygulamalar bütünüdür

Yaşamda karşılaştığımız zorluklar bizim kişilik özelliklerimiz ve geçmiş yaşantılarımızdan kaynaklı olabilir. Zorluklar ile başa çıkarken hangi çözüm kalıplarını kullandığımız, sonucu belirler. Bizim alışık olduğumuz problem çözme yolları bazen yetersiz kalabilir, ya da etkisiz, hatta biz farketmeden zarar verici de olabilir. Bireysel danışmanlık alarak yaşadığınız sorunları bir uzman ile birlikte değerlendirebilir, bilimsel ilkeler ışığında sizi daha iyi hissettirecek başa çıkma yolları öğrenebilirsiniz.