evlilik öncesi danışmanlık çift olabilmek

 

 Eş seçimi yaparken tercihimizi türlü etkenlere dayandırırız. Evlilik sebebi sevdiğimiz kişiyle daha yakın bir hayat sürmek yerine ev ortamından kaçmak, çevrenin evlilik baskısı, yalnız kalmaktan kaçmak ve cinsel arzular ise kişiler birbirlerinin karakterlerini pek tanımadıkları için evlendikten sonra şiddetli geçimsizlik yaşama riski yüksektir.

Evlilik öncesi danışmanlık çiftin evliliğin getirdiği yeni rollerine hazırlık yapabilmeleri, birbirlerinden beklentilerini netleştirmeleri, duygularını birbirlerine zor günlerde de olsalar aktarabilmeleri, yakınlıklarını ve bağlılıklarını arttırmaları, birlikte problem çözme becerilerini geliştirmeye yarar.

Evlilik hastalıkla ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde molasız devam etmek içindir. Her çiftin ara sıra anlaşmazlığa düşmesi normaldir, çünkü her birimiz dünyada biriciğiz. Aramızda sorun çıkması normaldir; asıl sorun sorunu çözme şeklimiz olur. Çift olmak için eşlerin birbirlerinin maddi ve manevi ihtiyaçlarına saygı duymaları ve yapıcılık ile destek olmaları gereklidir. Suçlamak ve uzaklaşmak/umursamamak kolaydır; çiftlerin düştükleri en büyük tuzaklar bu ikisidir. Nasıl olmamız, nasıl davranmamız gerektiğini bir başkasından duymak, veya umursanmamak çifti birbirine karşı öfkelendirir.  Oysa “çift olmak” birlikte büyümek, herkes kendi çocukluk yaralarını sararken birbirine yardım etmekdir. 

“Bilinçdışı sebeplerle eşimize saldırırız, kendi geçmiş yaralarımızı kanatırız, farkında olmadan tamirat bekleyerek.”

 

Merkezimizde evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri verilmektedir.